Toshiba Estia a teploty pod -20°C. Takové dopisy od vás těší,..... ;-) ale nepřekvapí
Zdravím Vás, pane Ing. Bečko! Chtěl bych Vám v těchto mrazivých dnech složit poklonu za instalované tepelné čerpadlo ESTIA.......

.......... Letošní zima mu připravila opravdu tvrdou vstupní zkoušku a ono ji zvládá opravdu elegantně. S tím, že dokáže vytopit náš domek při teplotách okolo nuly, jsem počítal, ale že si poradí bez problémů i s dnešními teplotami mne opravdu mile překvapilo. Vypadá to, že -10 je pro něj "brnkačka" a teprve při -15 si začne pomáhat topnou spirálou. Jenom v sobotu 7. 1., když bylo ráno -23 stupnů, odmítlo za tohoto mrazu teplo vyrábět a systém běžel jen na topnou spirálu. Usoudil jsem, že má asi nějakým čidlem zjištěný limit, kdy již nemá smysl se snažit (?), nebo to byla jiná příčina, nevím.
Počkal jsem, až venkovní teplota stoupne k "pouhým" -15 a systém jsem zkusil vypnout a znovu zapnout. Jednotka se rozběhla a od té doby pracuje stále. Ani dnešních ranních -18 ji nijak nepřekáželo, ale spirálou si pomohla, to je jasné. I v těchto mrazivých dnech vychází efektivita oproti elektrickému kotli cca 1:2, takže zatím jsme z provozních důvodů v našem krbu s vložkou nemuseli zatopit ani jednou. A o tak nízkých nákladech na vytápění a ohřev TUV v tzv. přechodném období, kdy je teplota mezi plus 5 - 15 stupni Celsia, což je možná i pět měsíců v roce, se mi dříve mohlo jen zdát.
Také se Vám zřejmě hned napoprvé podařilo dobře nastavit křivku ekvitermní regulace. Chtěli jsme topit na cca 21 stupňů, a tak se systém i chová. Jestli je venku + 15 nebo -15, máme v bytě požadovanou teplotu.
Pokud se tedy nevyskytnou nějaké předčasné poruchy a systém bude pracovat předpokládanou dobu životnosti, tak budu moci pokládat objednávku instalace čerpadla ESTIA vaší firmou za jedno z mých nejlepších investičních rozhodnutí.

S pozdravem a přáním úspěšného roku 2017

B......... K......
M.............
Trutnov, Lhota

Naše reakce....

Děkujeme za takové zprávy.

Je to opravdu tak, pod teplotou -20°C se kompresor odpojí a připojí se, až zase teplota stoupne. Ne, že by neumělo běžet pod -20°C, ale není to příliš efektivní. I přes různá reklamní prohlášení v katalozích různých výrobců, je toto prostě fyzikální skutečnost.

Korund - tepelná čerpadla