Časté dotazy k tepelným čerpadlům

Proč se tomu říká tepelné čerpadlo?

Název tepelné čerpadlo vystihuje, že zařízení "čerpá" teplo, resp. energii z jednoho prostoru do druhého. A čerpat ho lze ze země, z vody i ze vzduchu a to i při teplotě pod bodem mrazu (až i do -20°C) a to pomocí kompresoru podobně jako vaše lednička, ale obráceně - uvnitř topí podle podmínek s účinností více jak 1:4. viz. Jak pracuje tepelné čerpadlo?

Na každých 2,5kW el. příkonu tak můžete do vašeho domu „čerpat" 8-12kW tepelné energie, a tak ušetřené peníze mnohdy zcela pokryjí i případné splátky půjčky na nové zařízení, které vám však už zůstane. Na vytápění a ohřev teplé vody tepelným čerpadlem, můžete získat nárok na snížený tarif dodávky elektrického proudu pro celý dům. Peníze, které ale protopíte, vám už nikdo nevrátí a bude jich potřeba čím dál víc.

Jakou účinnost bude mít vaše tepelné čerpadlo?

Účinnost tepelného čerpadla je velmi sledovaný parametr. Podívejte se, co tedy opravdu hlídat a po čem pátrat.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

- jak pracuje v našich podmínkách?

Jaká je návratnost?

Na otázku, zda tepelné čerpadlo ano, či ne a jestli se investice do tepelného čerpadla opravdu vyplatí, existuje mnoho protichůdných názorů. V diskusích na internetu můžete hned vidět, že to je zde samý „odborník" na tepelná čerpadla. Co vám k tomu řekneme my?

Tepelné čerpadlo systém země-voda nebo vzduch-voda?

Často slyšíme, jak špatnou volbou jsou tepelná čerpadla vzduch-voda oproti jiným systémům a tento článek má ukázat, že není všechno tak černobílé a jednoznačné.

Je potřeba akumulační nádoba pro tepelné čerpadlo?

Akumulační nádoba je mnohdy vychvalovaná, jindy se považuje za zbytečnou. Proč to tak je? Kdy ji potřebujete a kdy tedy ne? K čemu slouží akumulační nádoba v topném systému? Dozvíte se zde.

Co od vás potřebujeme pro zpracování nabídky?

Pro to, abychom vám mohli udělat nabídku, a něco slíbit, potřebujeme od vás

  1. Tepelné ztráty objektu. Pokud nejsou, nevadí, ale musíte nám říct, čím topíte a kolik toho protopíte. Spočítáme si to pak poměrně přesně a podle skutečnosti sami.
  2. Kde máte stavbu. Tedy v jakých klimatických podmínkách. Stačí obec a případně informace, zda není u vás nějaká anomálie od okolí - např. jste na velkém kopci bez lesa :-) a je tam zima o měsíc déle, než 1km vedle.
  3. Jaký máte systém topení. Jde o to, zda máte podlahové topení, radiátory, jakou teplotu jste běžně používali v radiátorech. Případně jaké typy, rozměry a počty kusů radiátorů máte. To vše upřesní náš výpočet, případně dáme návrhy na úpravy a můžeme započítat do nabídky. 

Když vám zpracujeme nabídku. Co v ní najdete?

To vám při představování firmy Korund - tepelná čerpadla popisujeme zde

Můžete mi poskytnout nákres základů pod venkovní jednotku?

Nákres základů pod venkovní jednotku Toshiba Estia ke stažení.

Nákres základů pod venkovní jednotku Fujitsu Neoré ke stažení.