Hotel pod Pralesem 555 m.n.m., 60kW, 4x tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1403H-E
Hotel Pod Pralesem je hotel v krásném prostředí Krkonoš. Nevede sem žadný plyn, žádný parovod. Sníh je zde vidět až 6 měsíců v roce. Jak to zvladájí tepelná čerpadla Estia v těchto podmínkách?

Hotel Pod Pralesem je umístěn na hranici Krkonošského národního parku ve výšce 555m.n.m. v blízkosti lyžařského areálu Mladé Buky. Zima je zde už opravdu drsnější a dlouhá. Jaro nádherné, stráně plné bledulí, léto plné kopretin a orchidejí. Je to na konci světa, kde se civilizace loučí a dál už jenom příroda. A zde je právě rodinný hotel manželů již zralého věku s velkým elánem.

Před instalací tepelných čerpadel Toshiba Estia, byl vytápěn přímotopnými kotly, které v případě potřeby mohly nahřívat akumulační nádrže úctyhodného objemu cca 20.000 litrů zabírající plochu přes 20m2. Bojlery na TV byly asi 4 o objemu celkem asi 600l a nahřívaly se, co to šlo. Pan majitel zde pořádá svatby, firemní party, rodinné oslavy a to vše za ceny, které jsou slušné. Ale náklady na topení byly obrovské. Přestože se snažil šetřit a kotle o výkonu až 90kW zapínat co nejhospodárněji, sumy za topení lezly do statisíců a teplo na hotelu podle slov majitelů - no nic moc.

Nabídli jsme mu tepelné čerpadlo Estia a spočítali, že ušetří tolik, že i když bude cena také vysoká, návratnost bude kolem 4 roků. Slovo dalo slovo a majitel šel během několika měsíců do toho, aby se vše stihlo do zimy.

To bude podvod!

Během instalace majitel odjel na dovolenou a my byli bedlivě pozorování personálem s podezřením, že to, co tam děláme, je nějaký podvod. „To nemůže v životě vytopit. Víte jaká tady je zima? To není jako tam u vás dole" slyšeli jsme v různých podobách snad denně. Když jsme natáhli kabel CYKY 4x35mm, podezření ještě vzrostlo. „Já to říkal, že to bude přímotop, co už tady má" říkal s kroucením hlavy správce budovy. „Takovej kabel. To upadnou hodiny" Pro všechny zde to bylo něco nového, a tak jsme je chápali. Měli nás jinak velmi rádi a přesto, že tomu, co děláme, moc nevěřili, se o nás velmi dobře starali. Byla trochu nervozita, protože měli přijet hosti, a tak se muselo zavčasu začít natápět. Radiátory na pokojích se zdály malé, ale nechali jsme je být. Jen v konferenční místnosti nějaké přidali. Práce byla hotová a my koncem října spustili 4 jednotky o výkonu celkem 56kW. Zima venku už byla slušná. Zde začíná mrznout už v říjnu. Hotel se do pátku natopil a když jsme přijeli po neděli a zjistili, že tepelná čerpadla na elektroměru natočila za 5 dnů tolik, co kotle za 8 hodin provozu, bylo jasné, že spokojené úsměvy nás neminou. Během zimy jsme pak ještě několikrát přijeli upravit ekvitermní křivku.

„Takové teplo zde nikdy nebylo!"

V roce 2012 byly extrémní mrazy, které podle slov majitele, zde dlouho nepamatoval. Celý měsíc klesaly v noci pod -20°C, přes den pak nešli nad -10°C. V hotelu bylo však teplo, jako nikdy dříve. V říjnu za rok jsme udělali odpočet elektroměru. Spotřeba klesla na méně než třetinu.

Návratnost? Bude 4 roky.

Roční spotřeba el. energie s tepelným čerpadlem byla odhadována na 49MWh. Skutečná byla 43,1MWh první rok (2011/2012) a 50MWh druhý rok (2012/2013). Odhad byl tedy 105% skutečné spotřeby. Rok 2013/2014 35MWh.

A personál.? „Takové teplo zde nikdy nebylo. Tomu bych nikdy nevěřil, kdybych to sám neviděl" říkal správce i vedoucí provozu. Ještě ten samý rok jsme instalovali čerpadla na rodinném penzionu tatínka vedoucího provozu.

Provedení tepelného čerpadla Estia

O topení se starají 4 jednotky Toshiba Estia 1403H-E s výkonem 56kW. Jsou běžně rozděleny na 2+2 jednotky pro každou větev (stranu) hotelu s tím, že všechny 4 jednotky jdou propojit otočením dvou ventilů do jednoho celku a mohou natápět všechny dohromady jen jednu stranu nebo je rozdělit v jiném poměru 3+1, nebo 1+3 pro každou větev. V případě, že by jedna jednotka selhala, nahradí ji případně v práci jakákoli jiná z vedlejší větve, nebo se o výkon podělí. Jedna z jednotek z méně zatížené větve nahřívá podle potřeby přes trojcestný ventil dva 240l nerezové bojlery ACV tank in tank. Dohřátí trvá v hysterezní smyčce 6°C cca 22min. Není potřeba žádná akumulační nádrž. Výkon je řízen otáčkami kompresorů pomocí digitálních invertorů s přesností 0,2Hz

galerie sipecka