Petříkovice 420 m.n.m., 14kW, tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1403H-E
Dům kousek od vleku známému mnoha lyžařům na Trutnovsku. Údolí hluboké a i když sem svítí přeci jenom slunce, zima je tady tuhá.

Petříkovice - ačkoli je Trutnov coby kamenem dohodil, je to místo o kterém majitel domu říkal, že zde není už ani signál na telefon, natož plyn. Topil snad 200kg kotlem na zplynování dřeva a uhlí. Rodina opravdu veselých lidí, se svérázným i černým humorem. Dětí měli tolik, že založili kapelu :-) - no jen čtyři. Než si člověk zvyknul, nevěděl, kdy to majitel myslí vážně a kdy ne. I jejich vzhled byl netradiční, snad kromě manželky. Vše se vysvětlilo, když nám řekli, že mají kapelu a vystupují ve Skotských sukních (kiltu) a hrají zvláštní styl, při kterém nechybí velké skotské dudy a basová kytara. Zde jsme se nikdy nenudili.

Pán si vybíral mezi dvěma firmami. Jedna mu naslibovala účinnost tepelného čerpadla přes 4. Druhá, to jsme byli my s tepelným čerpadlem Estia, jen kolem 2,9. Byli jsme jen o malinko lacinější. Zdálo se tedy být rozhodnuto, ale jeho kamarád už tepelné čerpadlo Estia měl a radil, ať se neukvapuje. Ať se zeptá, jak je to možný, protože on je nadmíru spokojený. A tak jsme mu vysvětlili, jaký je rozdíl mezi COP A7/W35 = 4 a průměrnou (střední) roční účinností = 2,9. Proč naše tepelné čerpadlo nemusí mít akumulační nádrž a nerezový bojler ACV Smart SLE W má úplně jinou funkci a tou je ohřev teplé vody, nikoli akumulace a vyrovnávání teploty vody topné a že v první nabídce tedy bojler chybí. Cítil se podveden a vybral si nás. Dodnes říká: „Děkuju, že jste mi to vysvětlili. To totiž byli podvodníci". Nepočítali jsme zde návratnost investice - topilo se dřevem a uhlím a to se o návratnosti nedá samozřejmě mluvit. Řešili jsme zde komfort. Aby prostě nemusel pořád někdo přikládat a to i přes to, že zde byl zplynovací kotel. Majitel dřevo donekonečna dělat prostě nechtěl.

Nám již známá nedůvěra v tepelné čerpadlo

Snad až na výjimky, si většinou každý, ještě při instalaci myslí, že to nebude topit. Jinak tomu nebylo tady. Kotel byl vyřezán z kotelny - odnést nešel - leda ve čtyřech chlapech a pán s černým humerem chodil a říkal, že je to v pr.... Kotel nemá a tohle jestli nebude fungovat, tak vyhodil přes 200.000,- a teď to bude roky splácet a doma zimu. Anebo ho to sežere na peníze za provoz. A říkával: "Já vám věřím, já vám věřím jako nikomu, ale jestli to nebude chodit...! Ručíte mi za to?" a já znovu a znovu opakoval, že nemusí mít strach. Jak jsem slíbil, tak to bude. On se smál se slovy: „To jsem zvědav. To už vidím, že mi řeknete, že teplo je relativní věc a já budu sedět doma v bundě a vy tam přijdete s krátkým rukávem" Byla to narážka na naše vysvětlování, jak pracuje tepelné čerpadlo, když je venku pod nulou a má to topit a já mu odpověděl, že teplo je relativní věc. To se rozesmál a na talíři jsme to měli od té doby pořád.

Sousedé moc nevěřili, ale pokud to bude fungovat, dají si to prý taky.

Instalace Estie

Přidali se radiátory, pán si vybílil kotelnu, která připomínala původně Peklo, a vše zapojili. Jednotka byla zde nejdále, co jsme do té doby instalovali. Byla na stráni nad domem, protože všude jinde nebylo kam odvádět studený vzduch z venkovní jednotky a tady byla krásně nad srázem a studený vzduch mohl klouzat dolů a pryč. Sluníčko zde také hřeje i v zimě, takže ideální. Zde se využila obrovská výhoda splitového provedení, kdy venkovní jednotka může být relativně daleko od domu.

Když jsme spustili jednotku, zapili jsme to vínem a na stráni nad námi vedle venkovní jednotky nám na celé údolí zahrál jejich syn na velké skotské dudy ve stylovém oblečení. Rozešli jsme se jako přátelé.

Odhad roční spotřeby s tepelným čerpadlem?

Roční spotřeba el. energie byla při návrhu odhadována na 15,8MWh. Skutečná byla 16,5MWh (2012/2013). Odhad byl tedy 96% skutečné spotřeby a trefili jsme se opět do 10% rozdílu. Po 3 letech provozu v roce 2015 je celková spotřeba 43MWh (14,3MWh/rok)

Nezapomněla jsi přiložit?

Tak to říká před spaním své manželce se svým osobitým humorem, která se přiznává, že ještě v půlce zimy se se zděšením lekala při pohledu na komín, že jí vyhasl kotel. Byla totiž hlavním „udržovačem" rodinného ohně, když byla doma a neustále hlídala, zda se kouří z komína. V zimě jsme přišli přenastavit ekvitermní křivku a pán přišel ve slušivých trenýrkách a triku otevřít. Povídám mu: „Teplo - to je relativní věc, co?" Vítal nás nám již známým úsměvem s jiskrou v očích.

galerie sipecka