Trutnov - Lhota 7kW, tepelné čerpadlo Toshiba Estia 803H-E
Tato instalace byla první, kde jsme nahrazovali výborný zplynovací kotel Atmos. Majitel neměl na topení prostě čas ani chuť. Co ho stojí topení nyní? Směje se tomu!

Instalace tepelného čerpadla Estia ve Lhotě hned vedle Trutnova byla naší první instalací, kde majitel řekl, že ačkoli má výborný zplynovací kotel Atmos, chce něco jiného, co nebude muset hlídat. Chodil do práce, žena také a do toho děti po škole a školce doma. Topil hlavně dřevem. Divili jsme se, že chce něco měnit. Do té doby všichni „koníčkáři" (tak říkáme ve firmě všem, kteří mají dělat dřevo jako koníček a jejich domy jsou jím obleženy a za jediný rok ho spálí) byli na své kotle patřičně hrdí a našim nabídkám na tepelné čerpadlo se vysmívali. Proto jsme hned hlásili, že nic neušetří, nebo alespoň ne mnoho. To ho ale nezajímalo. Chtělo topit pohodlně, bez přikládání, bez nošení dřeva. Prý půjde raději do práce a vydělá za ten čas peníze, ale doma chce mít klid. Náhrada za zachovalý zplynovací kotel pro nás byla nová, ale vítaná zkušenost

Instalace tepelného čerpadla Estia

Instalace - to byla nádhera. Majitel měl vše připravené. Cenu jsme podle toho upravili tak, že byl spokojený on i my. Natahal silové kabely, vysekal díry, průchody, vybetonoval základy, vykopal příkop pro vedení, a protože umí topenařinu, připojil i vše kolem topení a bojleru. Bojler měl svůj, a protože měl zrovna jeden z možných správných, neměli jsme žádné protesty k jeho funkci. Měl Dražický s dvěma spirálami (bývá to pro solar) - jen jsme mu doporučili, aby propojil obě smyčky za sebou, aby to mělo správný výkon. Pokud má někdo Dražický „obyč", není to pro tepelné čerpadlo ono. Tento pracuje dobře. Natáhne se sonda pro tepelné čerpadlo na měření teploty a Estia už pak vše ovládá přes trojcestný ventil sama.

Topná soustava byla pro tepelné čerpadlo ideální. Měl něco v podlahovce, něco v předimenzovaných radiátorech. Ekvitermní křivka byla nastavena na max. 43°C, což tepelné čerpadlo Estia zvládne i při -20°C.

Důvěra x nedůvěra, že tepelné čerpadlo bude fungovat

Zde byl majitel jeden z mála, který tomu věřil hned, jakmile jsme to společně rozebrali ještě před samotnou instalací. Jiné to bylo u jeho spolupracovníků. Pracuje v elektrárně Čezu na parovodech - chlapi od fochu, a tak slyšel kolem sebe pořád jen, že zapláče. „To je nesmysl, nebo se nedoplatí za elektriku." Zima byla všemi ostře sledována a i my čekali na jeho ohlasy, protože zároveň bylo patrné, že pokud bude spokojenost, přidají se z práce další. Přidali se... a my jim i sobě to přejem.

Náklady na provoz s tepelným čerpadlem

Spočítali jsme mu náklady na provoz topení a teplé vody na cca 13.000,-Kč/rok. On tvrdí, že ho to stojí 5.000,-Kč/rok. Zdá se nám to málo, ale on si píše měsíční spotřeby za celý dům a vidí, o kolik se mu zvedla spotřeba v Kč. Patrně mu levnější tarif na tepelné čerpadlo zlevnil celý zbytek domu, který je kompletně na elektriku a pár dní v roce (asi 14) si o víkendu, či velkých mrazech, přitopil v krbu s vložkou. Ideální stav. Když to říká, jsme rádi a věříme tomu, ale všem jeho spolupracovníkům raději říkáme odhady střízlivější. Ale krásně se to od něho poslouchá......poslechněte si to všichni.

galerie sipecka