Mladé Buky 525 m.n.m 11,5kW, tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1103H8-E
Je zde hodně sněhu a v zimě slunce pomálu. Auto se musí v zimě parkovat 50m od domu. Plyn PB na topení museli přivézt do zimy a dalších 10metrů dřeva za domem. To byla dříve topná sezóna.

Místo, jako z pohádky. Roubená chalupa pod lesem, u potoka se pstruhy (pánové z Krnapu je tady ale odlovují elektrikou, takže nic moc), zima plná sněhu, bledule, které musejí někdy sekat i kosou, rostou pomalu až do domu. Paní domácí je taky jako z pohádky - vaří na krásných kachlových kamnech, denně v nich zatápí, sporák nechce za nic na světě, doma 3 kluky - zbojníky, ale vychovávaný podle starých dobrých tradic k práci a pořádku. Instalovat tepelné čerpadlo Estia zde, byl nezapomenutelný zážitek. Starali se o nás jak o vlastní a nejstarší kluk (cca 12let) byl na práci šikovný tak, jak nejsou dnes šikovní ani dvacetiletí.

Už věděli s tepelným čerpadlem, do čeho jdou

Spolehlivost tepelného čerpadla Estia pro ně nebyla už žádnou neznámou. Jejich tatínek provozuje Hotel pod Pralesem, pár stovek metrů od nich, který jsme tepelnými čerpadly Estia vybavili rok před tím. Sami tak mohli posoudit, jak to topí v jejich drsných podmínkách. Bylo nutné pokusit se skloubit požadavky na správnou funkci a umístění Estie a přitom příliš nenarušit atmosféru staré krásné poloroubené a kamenné chalupy s kamennými zdmi uvnitř, někde úmyslně nenahozené ale jen krásně začištěné. Nakonec jsme byli majiteli smutnýma očima donuceni se vším se vejít do poměrně malého prostoru „záchodo-kotelny" s vnitřní jednotkou a 210l nerezovým bojlerem ACV Smart SLE W  Bylo to na centimetry. Můžete posoudit v galerii.

Instalace tepelného čerpadla Estia

Je zde hodně sněhu, tak venkovní jednotka musela poměrně vysoko na konzole na stěnu domu, aby byla zároveň krytá stříškou. Vše probíhalo dobře, kromě toho, že na vše bylo málo místa. Nakonec jsme se se vším vměstnali na ploše kolem 1m2 a přitom zachovali správné technologické odstupy. Museli jsme přidat několik radiátorů, aby byla dostatečně velká teplosměnná plocha. Zapojili jsme podružný elektroměr na tepelné čerpadlo a bojler, aby byl přehled kolik to „sežere", a uvidíme. V půlce zimy byla spokojenost a po příchodu z práce a ze školy teplo, stejně jako po ránu. Nepochybujeme, že kachlová kamna denně hoří a na nich večeře...... a pohoda s malými zbojníky.

Odhad roční spotřeby s tepelným čerpadlem?

Roční spotřeba el. energie byla při návrhu odhadována na 9,6MWh. Skutečná byla 10,3MWh (2012/2013). Odhad byl tedy 93,2% skutečné spotřeby a trefili jsme se opět do 10% rozdílu. Spotřeba 7,1MWh rok 2013/2014 - přitopili dřevem.

galerie sipecka