Penzion Wolf Česká Skalice 23kW, 2x tepelné čerpadlo Toshiba Estia 1103H-E
Oblíbený Penzion a s ním kemp a chatky, kde najdete odpočinek i soukromí po celou sezónu. Zemní plyn Kleny minul.

Kleny jsou hned vedle vodní nádrže Rozkoš a Náchod je jen kousek. Penzion Wolf je celoročně v provozu a přes letní sezónu je plný autokemp i chatičky kolem něj. Velká spotřeba teplé vody a vytápění přes zimu, to byli velké náklady. Po zkušenostech majitele, coby ještě vedoucího provozu Hotelu pod Pralesem, kde ještě zažil, jak tepelná čerpadla velký hotel bez problémů vytopila, rozhodli se společně s otcem - původním majitelem, že tepelná čerpadla nainstalují také. Původně jen na hl. budovu penzionu, během instalace pak i na vedlejší se spol. místností a umyvárnami pro velký autokemp.

Proč se rozhodli s tepelným čerpadlem pro nás?

Měli zkušenosti z naší dřívější instalace tepelných čerpadel a Toshiba Estia se prokázala jako velmi úsporná a spolehlivá v mnohem drsnějších podmínkách, než které panují zde. Poskytli jsme jim záruku, kterou požadovali na kompresor Estie 10let a souhlasili jsme, že se vejdeme s celou instalací do velmi malého prostoru, kterou měli k dispozici. Konkurence, která musela mít v topném okruhu velkou akumulační nádrž, se sem nevešla. Navíc opět byla akumulační nádrž s přidaným šnekem pro teplou vodu uváděna za náhradu bojleru, jak se občas stává. Nádrž ohřívaná na max. 47°C nemůže průtokem přes šnek teplou vodu použitelně ohřát, maximálně temperovat.

Jako v pohádce Princ a večernice

jsme si mohli ověřit, že pod drsnou slupkou může být schováno dobré srdce. Tatínek, který tento podnik vybudoval, je na pohled přísný a opatrný člověk, navíc starý fachman řemeslník. Cítili jsme ho - zvláště v počátku - při práci stále za zády a přiznáme se, že jsme se necítili dobře a báli se, abychom něco nepokazili. Jeho oči nás bedlivě sledovaly a stále měl přehled, co se kde děje. To se však brzy změnilo. Za chvíli jsme ho znali jako lišácky se usmívajícího a starostlivého chlapíka pokukujícího, jak se práce daří. Když jsme odjížděli, tak před nastoupenou jednotkou všech okolo mi podával ruku se slovy: „Nemysli si, bedlivě jsem si tě sledoval a můžu ti říct: „Udělal jsi to poctivě, díky."" A mladá snacha nám pošeptala: „Tak tohle neříká každému, toho si važte. To už je co říct, když tohle řekne on!" A my si toho vážíme a také děkujeme za příjemné chvíle zde a přátelské jednání.

Návratnost? Bude 7 roků.

Roční spotřeba el. energie byla odhadována na 21,7MWh. Skutečná byla 21,7MWh. (2012/2013) Odhad byl tedy 100% skutečné spotřeby. Sezóna 2013/2014 19,8MWh. Sezóna 2014/2015 16,2MWh (Byli jsem tam po 9,5měsících a část sezóny tam tedy chybí - příští rok se to zase srovná).

Provedení instalace Tepelného čerpadla Estia

O topení se starají na hlavní budově 2 jednotky Toshiba Estia 1103H-E s výkonem 22kW a jedna 8kW na budově vedlejší. V obou budovách je nahříván 240l bojler ACV Smart SLE W. Na hlavní budově jsou běžně propojeny do jednoho celku s tím, že jdou rozdělit na 1+1 jednotku pro každou větev (stranu) hotelu. V případě, že by jedna jednotka selhala, nahradí ji případně v práci druhá z vedlejší větve, nebo se o výkon podělí. Jedna z jednotek z méně zatížené větve nahřívá podle potřeby přes trojcestný ventil 240l nerezový bojler ACV tank in tank. Dohřátí trvá v hysterezní smyčce 6°C cca 22min. Není potřeba žádná akumulační nádrž. Výkon je řízen otáčkami kompresorů pomocí digitálních invertorů s přesností 0,2Hz

Na hlavní budově nebylo možné instalovat bojler na výšku, což byla škoda, ale tento typ bojleru ACV umožňuje instalaci i na šířku. Pro tepelné čerpadlo to není ideální a upozorňovali jsme na to, ale majitel neměl jinou lepší možnost, a tak malinko horší funkci oželel.

galerie sipecka