Červený Kostelec 415 m.n.m. 8kW, tepelné čerpadlo Toshiba Estia 803H-E
Majitel měl původně obavy, zda instalované tepelné čerpadlo u sousedů nebude dělat hluk na straně, kde mají ložnici. Nakonec chodil až téměř k němu, aby zjistil, zda běží. Tichost Estie ho přesvědčila, aby přestal topit přímotopným kotlem

Když jsme v Červeném Kostelci instalovali první tepelné čerpadlo Toshiba Estia u sousedů zde, byli v bezprostředním okolí dva sousedi. Jeden chtěl hlukovou studii a druhý, který se choval přátelsky, se jen ujišťoval, zda to nebude hlučné. Jednotka byla totiž na jeho straně k domu. Po spuštění nakonec chodil až téměř k ní, jestli opravdu běží a žasl, jak je to tiché. Jakmile jsme měli čas, instalovali jsme tepelné čerpadlo Estia o výkonu 8kW i u něj místo přímotopného kotle.

Kam dáme venkovní jednotku Estie?

Venkovní jednotku je dobré umístit vždy na nějaké kryté místo, ale zároveň s dostatečným přístupem vzduchu. To si někdy protiřečí. Navíc je dobré ji umístit někam, kde svítí v zimě sluníčko, aby jednota co nejméně namrzala a led pod ní při oblevách rychle roztával. Hledali jsme takové místečko a nakonec jsme jednotku umístili na kraj zastřešeného „dřevníku" který byl hned ve výklenku domu. Místo pod střechou a přitom zezadu s velkým „vzduchovým" prostorem. Jen škoda, že nemohla být malinko výše nad zemí, aby se měla odtávající námraza z venkovní jednotky, kde „schovat" a nenamrzala až ke dnu jednotky. Ale jinak se umístění nedalo nic vytknout a majiteli se toto místo líbilo i za cenu, že jsme ho upozornili, že bude muset při velkých dlouhotrvajících mrazech venkovní jednotce věnovat pozornost, zda se neděla led až k ní a případně ho ničit a ničit.

Po roce přestala Estia nahřívat vodu v bojleru?

V polovině druhé zimy nám majitel zavolal, že přestalo tepelné čerpadlo Estia nahřívat bojler. Podle indicií, které nám majitel sdělil, bylo podezření, že chyba není v tepelném čerpadle, ale v bojleru. Chybu sice signalizovalo tepelné čerpadlo pípáním a signalizací na displeji, ale vlastně říkalo, že do bojleru buď nejde proud, nebo je špatná topná elektrická spirála. Přijeli jsme to zkontrolovat a zjistili jsme zajímavou věc. V polovině druhé zimy se teprve zjistilo, že do bojleru nevede ze stykače spínaného přes HDO (spínání laciného proudu) žádný el. proud. Stykač byl odpojen a my si vzpomněli, že když jsme odjížděli, upozorňovali jsme, že je tento odpojený drátek potřeba zapojit až přijdou elektrikáři dodělat připojení HDO. Znamenalo to jen jedno - tepelné čerpadlo natápělo teplou vodu bez potřeby připnout elektrickou spirálu téměř dvě zimy, než se jednoho dne stalo, že venku byly takové mrazy, že tepelné čerpadlo přestalo natápět bojler a topilo jen do domu a bojler přeplo na záložní spirálu. Je jasné, že se to muselo stát vícekrát, ale prošlo to bez povšimnutí a jakmile venkovní teploty např. přes den vzrostly, teplá voda se dohřála přes tepelné čerpadlo a celé vše prošlo bez povšimnutí. Pro nás to bylo známkou toho, že natápění bojleru pracuje velmi efektivně nejen v létě, ale i v zimě.

galerie sipecka