Trutnov Voletiny 400 m.n.m. 20kW, tepelné čerpadlo Fujitsu NeoRé 16 HP
Rozlehlá budova ve stínu stromů v údolí vedle potoka Ličná byla pro normálního člověka pro bydlení nevytopitelný objekt. Tepelné čerpadlo Fujitsu NeoRé 16HP se na něm pro jeho velikost téměř ztrácí. V prostředním patře je však díky němu teplo.

Jak a za kolik to vytopit?

Co by muž neudělal pro to, aby jeho manželka byla spokojená a děti v teple :-) Když ale máte vytápět objekt takových rozměru, jako byl právě tento ve Voletinách v Trutnově, navíc v údolí a vedle potok, nebo spíš malá říčka, s mlhami už od časného podzimu ve stínu stromů. Kdy v zimě slunce vyjde a za dvě hodiny zapadne. Pak má člověk jednoduchých jen několik možností.
Topit uhlím, jako to bylo zde a chodit v mrazech i v noci přikládat. Vracet se z výletu do vychladlého domu, jehož stěny z plných pálených cihel, než se vyhřejí, sežerou veškeré teplo z kotle po několik hodin a každý den až do spaní si dávat druhou pracovní směnu u kotle.
Topit elektřinou, nebo PB přes upravený kotel. Obojí velmi pohodlné, ale zjistíte, že protopíte i 1 100,- Kč/den. Sice jen v tuhých mrazech, ale i 600,- Kč/den při 0°C venku je pro normálního člověka nepřijatelné. To by člověk mohl chodit vydělávat do práce jen na topení, zvláště když topná sezóna tu je téměř 9 měsíců.

Tepelné čerpadlo na doporučení

Nakonec se jako možnost naskytlo topit tepelným čerpadlem na doporučení z nedalekých Petříkovic. Byli jsme vychválení, a tak jsme to měli hodně ulehčené. Bylo nám řečeno, že slyšel, že co jsme slíbili, tak sedělo přesně, tak že nám věří. Měli jsme trochu obavy, že jedna jednotka je přeci jenom málo a žádali jsme dvě 11kW. Jenomže..... přeci jenom je to dražší. Prošla jednotka jedna, a tak jsme dali tu nejsilnější v této řadě - 16kW s tím, že jsme dohodnutí, že pár kW by mohlo chybět. Majitel spokojen a ubezpečil nás, že v mrazech být 21°C úplně všude nemusí a navíc plánuje mít krbová kamna jako zálohu a pro parádu v obyváku. To nás uklidnilo.

Úprava parametrů topné soustavy

Propočítali jsme radiátory na 47°C. Doporučili jsme někde přidat, některé vyměnit. Celkem 3ks. V tomto ohledu byla spolupráce s majitelem příkladná. Dal na nás a nelitoval správné radiátory koupit. Výměna proběhla před zimou a výsledek byl dobrý. Dostali jsme se na správnou teplotu v domě při max. teplotě topné vody 47°C a tepelné čerpadlo tak pracuje s dobrou účinností.

Jak vypadala první zima s tepelným čerpadlem?

Musíme přiznat, že zima roku 2013/2014 nebyla úplně typická, ale z porovnání spotřeby u jiných instalací, kde to běží více roků, na konci sezóny bylo patrné, že se propilo o 20% méně, než bylo obvyklé v předchozích zimách. Přesto i v těch několika dnech kdy bylo kolem -15°C a méně, běželo vše ke spokojenosti. Co je lepšího, než když může manžel říct: „paní je spokojená a to je důležitý"...... Na konci topné sezóny a v polovině druhé, bylo hodnocení ještě příznivější. Vlhkost klesla v domě o 40% oproti době „předčerpadlové", plísně se nedělají a doma příjemné teplo.

Odhad roční spotřeby s tepelným čerpadlem?

Roční spotřeba el. energie byla při návrhu odhadována na 18,2MWh na topení. Na skutečnou spotřebu za rok si budeme muset počkat do léta. Tak uvidíme.....Rok 2013/2014 skutečná spotřeba 11,9MWh. Při „normální"zimě by to pak bylo o cca 20% více. Tedy 14,3MWh. Majitel v některých částech jen temperoval, tak to vyšlo lépe, než jsme všichni čekali a to je dobře ne? V každém případě jsme nikomu nenasazovali růžové brýle, což také není u nás zvykem.

galerie sipecka