Tepelné čerpadlo - vyplatí se?

Na otázku, zda tepelné čerpadlo ano, či ne a jestli se investice do tepelného čerpadla opravdu vyplatí, existuje mnoho protichůdných názorů. V diskusích na internetu můžete hned vidět, že to je zde samý „odborník“ na tepelná čerpadla.

Tepelné čerpadlo ano, či ne?

Tak to je opravdu na každém z nás. Jsou nadšený příznivci tepelných čerpadel,  zrovna tak jako zapřisáhlí odpůrci. Pak je mnoho těch, kteří se zvědavostí nahlédli na tento námět sem, zda je něco snad přeci jenom nevyhraní na jednu, či druhou stranu. Tak zatím snad jen dva názory z diskuse, která proběhla před časem v českých internetových krajích.

Výhodnost Tepelného čerpadla je pouze manipulace....... Cenově nejvýhodnější je mít kotel na pevná paliva, chodit do lesa na dřevo a na přitápění mít elektrokotel.

Já tepelné čerpadlo mám....... Pokud chcete něco vědět o tepelných čerpadlech, ptejte se lidí, kteří je doma mají a používají! Ne těch co o nich kdesi slyšeli a po večerech sbírají v lese šišky, aby měli doma čím topit.

Sami cítíte, že tito dva by si ani po dlouhém rozhovoru neporozuměli.

Tepelné čerpadlo Estia za nás večer topí

Co vám o tepelných čerpadlech řekneme my?

Tepelné čerpadlo se vyplatí.

Ti co o tepelném čerpadle vážně a bez rozvášněných emocí uvažují, najdou na těchto stránkách mnoho zajímavých informací, které je určitě zaujmou. Máme zde instalace, kde návratnost statisícových investic byla dokonce 4 roky a to včetně ceny nerezových dvouplášťových bojlerů ACV  (tank in tank) na teplou vodu (TV), které patří k nejkvalitnějším na trhu. Návratnost 4 roky tedy není až takovou výjimkou a 6 let je potom zcela běžná. Můžou se v tuto chvíli někteří vztekat nad tímto nesmyslem, ale stačí pak sednout do auta a zeptat se těch, kteří to opravdu používají. A že než se tepelné čerpadlo zaplatí, tak také odejde? Málo co se vám v životě vrátí tak spolehlivě jako investice do tepelného čerpadla, pokud je vhodně navrhnuto a svědomitě nainstalováno seriózní firmou kvalitní tepelné čerpadlo.

Kdy tepelné čerpadlo nemusí být nejvhodnější?

Zároveň pak všem chceme potvrdit, že i my známe a uznáváme mnoho dalších způsobů vytápění od bytelného kotle na uhlí až po elegantní solární kolektory a na všech se najde něco dobrého. A i my vám potvrdíme, že jsme tepelné čerpadlo v některých případech nedoporučili, protože to nebylo ono. I když papírově bychom dokázali někde teoreticky ušetřit mnoho peněz, ale v reálných konkrétních podmínkách nikoli, a tak skutečnost by byla jiná a my museli nedoporučit - to nás samozřejmě bolelo. Většinou se jedná o instalace v objektech:

  • s nevhodnou topnou soustavou, která je navržena pro příliš vysokou teplotu topné vody (více jak 55°C) a kde by nešlo z nějakých důvodů upravit nebo přidat radiátory.
  • objekt je nárazově vytápěn velkým výkonem a následně je nechán „vychladnout". Zvláště pak pokud je špatná tepelná izolace budovy.

Ještě jsme nenamontovali tepelné čerpadlo tam, kde by nepracovalo podle našich slibů. Pokud jsme spočítali a přislíbili určitou účinnost a tedy spotřebu, trefili jsme se s nepřesností do 10%. Jen je potřeba dodržet naše doporučení, které vám dáme ještě před instalací a vy víte, co vás s tepelným čerpadlem čeká za změny. Zde musíme zmínit také případy, kdy si to majitelé dělají po našich doporučeních pak po svém a jsou rozladění, že to není ono. Nejčastější chyba stále se opakující je, že si tepelné čerpadlo pletou s rychlovarnou konvicí. Zapnout a vypnout. Je tam na to přeci takový čudlík ne? Tak pokud musíte pořád něco mačkat, tak tepelné čerpadlo nemusí být pro vás taky ten nejvhodnější zdroj pro vytápění.

Korund tepelná čerpadla - spokojení zákazníciProti gustu, žádný dišputát!

Pokud se vytápět tepelným čerpadlem někomu prostě nezdá, je to jeho věc. Pokud jiný na své tepelné čerpadlo nedá dopustit, tak ať ho jiní nenapadají a jeho úsudek nezpochybňují. Máme tady mnoho příběhů, kdy budoucí majitelé tepelného čerpadla přes počáteční pochybnosti a přes více či méně zřetelně projevený výsměch - jindy soucit sousedů s nimi, že naletěli, si dnes lebedí a sousedé si tepelné čerpadlo objednávají také. Pohled na účty, nebo teplo v domě bez nutného stálého přikládání ještě před spaním je v mnoha horských oblastech přesvědčil. My vám ukážeme proč tepelné čerpadlo ano a že to není od nás žádná manipulace a proč také od naší společnosti Korund. Vy se koukněte pak také jinam, proč koupit něco jiného třeba na ty šišky. Aneb jak se říká, někdo má rád holky, jiný zase vdolky. My a s námi mnoho dalších máme rádi tepelná čerpadla, vdolky, který nám upečou hezký a hodný holky, co máme doma, protože na ně máme před spaním čas a nechodíme večer přikládat šiškami :-) a uděláme jim doma teplo, aniž bychom se chytali za srdce při pohledu, co to sežere. A někteří to dělají jinak a jsou spokojení a to je fajn. Vítáme vás u nás.