Tepelné čerpadlo vzduch-voda v našich klimatických podmínkách

U tepelného čerpadla čerpající energii z venkovního vzduchu je to, co nejvíce ovlivňuje jeho účinnost, právě teplota okolního vzduchu. Z tohoto důvodu je mnohými tento systém předem zavržen. Je to oprávněně?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

- jak pracuje v našich podmínkách?

U tepelného čerpadla čerpající energii ze vzduchu je to, co nejvíce ovlivňuje jeho účinnost, právě teplota okolního vzduchu. Z tohoto důvodu je mnohými tento systém předem zavržen. Samozřejmě, že čerpadlo čerpající energii ze země, je v největších mrazech účinnější, neznamená to však, že je systém vzduch neúčinný. Pokud tepelným čerpadlem vzduch-voda ohříváte vodu v bazénu i v létě, může být průměrná účinnost dokonce vyšší. A zároveň je jen několik dnů v roce, kdy čerpadlo vzduch - voda(vzduch) na vytopení vyloženě nestačí. Průměrné teploty za mnoho let zpět naleznete zde. Tady alespoň za poslední rok po měsících. Z nich je vidět, že kvalitní tepelné čerpadlo má i v našich podmínkách rozhodně smysl. Průměrná účinnost tepelného čerpadla TOSHIBA ESTIA je za topnou sezónu 1:3 až 1:4. Toto jsou ověřené hodnoty a tepelná čerpadla země-voda dosahují ve skutečnosti velmi podobných hodnot. V jarních a podzimních měsících je to pak ještě zajímavější. V odpoledních časech je účinnost pak i přes 1:5. Co ztratí tepelné čerpadlo vzduch-voda v mrazivých dnech, to dožene v mnoha jiných dnech, kdy je teplota v topné sezóně nad nulou. Proto je průměrná účinnost nakonec tak vysoká. Večer, až budete všichni doma, rozhodně zima nebude, tak jako dost teplé vody pro všechny. To vše s tepelným čerpadlem i za 30 % původních nákladů.

Čím zase tepelná čerpadla vzduch-voda získávají?

Tepelná čerpadla vzduch-voda zase velmi často získávají navrch tím, že jsou vybavena kvalitní invertorovou technologií. Pozor na to, že v poslední době se používá výraz „plynule měnitelný výkon", zvláště u čerpadel ze Švédska :-) To není zdaleka to samé. To má budit jen zdání invertoru. Invertorová technologie způsobí, že při nižších požadavcích na výkon tepelného čerpadla se tento výkon také sníží a tím se zvýší účinnost. Stejně jako když nejezdíte s autem na dálnici 130km/h, ale jen 80km/h, protože prostě nepotřebujete jet tak rychle a museli byste pak čekat. Tepelná čerpadla bez invertoru, což jsou prozatím typu země-voda v podstatě všechna, „jezdí" skutečně střídavě na plný plyn a pak stojí. Výsledkem je, že jejich průměrná spotřeba pak roste, zatímco skutečný invertor svoji průměrnou spotřebu regulací výkonu snižuje. Zvláště pak, když je invertorová technologie spojena s kompresorem pro tuto technologii ideálním.